Zmiana nazwy bloga!

Witajcie!

Dziś personalny wpis. Skonfundowanym czytelnikom mojego bloga winna jestem wyjaśnienie. Po pierwsze, jak można tak długo nie pisać. A po drugie, jak można zmieniać tak nagle nazwę bloga?

Jak można tak długo nie pisać?

Nie ma co się tutaj dużo rozwodzić. Poprzedni rok obfitował w moim życiu w różne inne niejęzykowe doświadczenia i siłą rzeczy blog nie był dla mnie priorytetem. Wiele czasu i energii poświęcałam na inne fascynujące tematy: naukę programowania, powtórki ze statystyki i rzeczy związane potocznie z tzw. AI. Szufladka “humanistka i językowiec z artystycznym zapałem” przestała mi wystarczać jak widzicie :). Mam nadzieję, że w językowym kontekście czasem pojawią się też te tematy na blogu.

Skąd zmiana nazwy bloga?

Początkowo nie chciałam nic zmieniać. Chciałam po prostu go zamknąć! Blog kosztuje sporo czasu i też całkiem niemałe pieniądze (hosting+domena), a dodatkowo musisz na nim robić mnóstwo rzeczy takich jak zdjęcia, edycja, ustawienia techniczne strony, jakieś tam SEO i inne pierdółki, których nie chce Ci się robić :). W tym samym czasie możesz przecież uczyć się języków! Na szczęście dla Was, parę nieoczekiwanych wiadomości od czytelników sprawiło, że postanowiłam po prostu zmienić nazwę (a przy okazji domenę na nieco tańszą) i jednak wrócić do okazjonalnego blogowania.

Słowo poliglotka ewidentnie mi nie leżało od dłuższego czasu. Chodzi o prosty fakt, że tytuł bloga bardziej zwracał uwagę na autorkę bloga niż na jego treść, wpisując się (przynajmniej w mojej głowie) w trend kreowania “poliglotów-celebrytów”, który traktuję ambiwalentnie. Nie mam ochoty na autokreację tego rodzaju, ani bycie jakąś tam być influencerką.

Kiedy w 2016 zakładałam tego bloga, pisałam go dla siebie by motywować sie do codziennej nauki. Czytał mnie tylko mój chłopak i mama. Teraz jednak, gdy czytelników przybywa wolę, żeby to treść zwracała uwagę na siebie, a nie autor. Nie mam aktualnie żadnych ambicji związanych z pisaniem własnych ebooków, tworzeniem z mojego bloga miejsca do sprzedawania jakichś produktów czy kursów. Na razie mam inną pracę – wiecie, blog jest odskocznią. Dużo bardziej zależy mi na tym by dzielić się swoją wiedzą na temat języków i tematów okołojęzykowych :).

Aktualnie nie czerpię też żadnych korzyści finansowych z prowadzenia bloga, wręcz przeciwnie. Dlatego nadal polecam rzeczy szczerze i z najepszą wiarą. Okazjonalnie wrzucę jakiś link afiliacyjny, ale tylko do rzeczy, z których i tak korzystam. Dużo programów i ofert językowych niespełnia moich oczekiwań, ale jeśli zdecydujecie się kupić mimo to – korzystajcie z tych linków. Zmniejszacie wtedy mój rachunek za hosting :). Czytelników oczekujących na szybkie wiadomości zwrotne na messangerze, maile itd. z góry też przepraszam za zwłokę. Najpewniej uczę się właśnie czegoś innego, albo zajmuję się właśnie swoim bogatym życiem towarzyskim z prawdziwymi ludźmi z “reala” :-D. Najlepiej napisać komentarz pod postem! Na te chętnie odpisuję!

Dlaczego ta nazwa?

SŁÓW BRAQ Blog językowy – to nawiązanie do kilku rzeczy. Pierwsza to ten moment, gdy uczysz się języka, i pierwszy raz osoba, dla której jest to język ojczysty, zadaje Ci pytanie. Co robisz? ZAPOWIETRZASZ SIĘ. Oczywiście! SŁÓW CI BRAK. A potem godzinami rozpamiętujesz, co innego mogłaś powiedzieć zamiast tego I don’t know, je ne se pas, ich weiss nicht. To ważny moment na początku twojej drogi, ponieważ stresuje, a zatem długo zostaje w pamięci. Często przypomina Ci twój pierwszy i najważniejszy powód do nauki. Uczysz się, bo chcesz rozmawiać z innymi ludźmi.

Po usunięciu polskich znaków pozostaje “Slow bra:q”. Slow, czyli powolny, ale i uważny “w duchu slow”. Bra:q to nawiązanie do fonetyki, którą bardzo lubię. Wpadł mi do głowy gdy uczyłam się w te wakacje francuskiego. Braque to rasa pieska, bardzo ładnego zresztą, wyżła np. alzackiego, który przypomina mi, że uczenie się języka nie ma na celu wykazywanie się niewiadomo czym, ale skupia się na czerpaniu przyjemności z jego używania. Język też jak wierny pies, zawsze na Ciebie poczeka :).

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
google-site-verification=qwQVBgqg8p63KOd5L3FcDx2YsUcQnmVx58V6T6zEQh4