[#H10] 7 sprawdzonych sposobów na naukę, gdy nie chce Ci się absolutnie nic

me-gusta

Każdy by chciał uczyć się, nie ucząc. Także i ja. Ostatnimi dniami nie jestem w najlepszej formie do uczenia się. A przecież chcę! Stąd dzisiejszy wpis – co robić gdy chcesz się uczyć, ale sytuacja i okoliczności nie sprzyjają? Co zrobić gdy nie chce Ci się uczyć? W notatniku ląduje 7 niezawodnych sposobów na wyrzuty sumienia i na  prokrastynację w języku obcym. Kto mi powie, że to przecież wcale nie jest nauka – niechże zamilknie pod ciężarem argumentu – oto właśnie inna lepsza twarz edukacji pozaformalnej!

 

Korzystajcie i jeśli macie inne (lub dla innych języków), koniecznie napiszcie w komentarzu!

 

Jestem chora. Tak, że trzeba leżeć w łóżku, smarkać co 10 minut, czasem gorączkować i trochę nie ogarniać. Nie – czytanie książek męczy po mniej niż pół godzinie. Tak, też się zastanawiam co z hiszpańskim? Jak się uczyć, kiedy sytuacja nie sprzyja, bo ostatnie na co masz ochotę to ślęczenie nad książkami  i zapamiętywanie?

Już drugi dzień leżę w łóżku, już trzeci dzień smarkam.  Dochodzę do wniosku, że sytuacja nie jest beznadziejna. Mogę coś zrobić i uczyć się – nie ucząc!

 1. Zmień ustawienia swojego telefonu na język docelowy!

 

Nie ma co się oszukiwać. Nawet spod 50 warstw zużytych chusteczek i stosu kołder i poduszek, jestem w stanie wyszukać telefon. A w nim: fejsbóś, jutubik, bloglowin (czy inne czytniki blogów), podkaścik, gierki i aplikacje. Coś trzeba przecież robić!

 

Nic nie robiąc też można się uczyć. Zmień ten język na język docelowy i żyj z tym!

 

Ostatnio zmieniłam na hiszpański. Przestałam rozumieć mój telefon. Zaczął mi wysyłać niezrozumiałe komunikaty. Po paru dniach rozumiemy się już nieco lepiej. Nie bolało aż tak bardzo.

telefono

2. Idź krok dalej! Czytaj fejsbóka w swoim nowym języku!

 

Capture.espanol

 

 

fejsbuk

Fejbsók też. Ale przycisk „Lubię” po hiszpańsku jest zdecydowanie lepszy. „Me gusta” – aż chce się zaśpiewać piosenkę Lao Che – „Me gusta”.

 

 

3. A youtube? Zmieniony na twój język? A gmail? A twoja ulubiona gierka w telefonie?

Po co się ograniczać – przestaw język wszystkich aplikacji, których używasz! Przecież i tak leżysz w łóżku i nie masz nic do roboty.

 

IDIOMA

4. Zainstaluj HelloTalk w telefonie i rozmawiaj w swoim nowym języku!

 

To mała apka z ogromną społecznością użytkowników, która pozwala poczatować sobie z innymi osobami uczącymi się języka.

hello-talk

 

Dzisiaj nieszczególnie mi się chce gadać. Tak to bywa z katarem, ale piszę na whatsappie ze swoją nową partnerką językową i znajomym z wymiany językowej. Niby gatka szmatka o tym, że leżysz w łózku, ale przynajmniej można poćwiczyć słówka w stylu zapalenie, oskrzela, katar i zapytać o jakieś ulubione przysłowie (pamiętaj o #wyzwaniupoliglotki przysłowia!).

Jeśli nie masz znajomych, z którymi możesz pogadać w swoim nowym języku, poszukaj na hello Talk. To społeczność osób uczących się języków. Jest duża doza zrozumienia na błędy, chętnie też cię tam poprawią i skorygują.

 

Android: LINK

Apple LINK

 

 5. Czytaj demotywatory i małoambitne strony po hiszpańsku!

 

Szczerze? W chorobie mózg nie pracuje najszybciej. A gdy już nie możesz więcej spać, a nic innego też Ci się nie chce – stronki w rodzaju demotywatorów są niezastąpione. Znajdziesz je w każdym języku.

 

Tutaj taka moja przykładowa lista:

http://desmotivaciones.es (nasze demotywatory)

http://marcianosmx.com (garść mało przydatnych, ale jakże ciekawych informacji z dużą ilością zdjęć)

http://www.cuantarazon.com śmieszniejsza niż demoty wg mnie

http://www.notengotele.com (wybór filmików z youtube, można patrzeć jak głosują inni, aby uniknąć oglądania tych naprawdę kiepskich)

http://www.vistoenlasredes.com/ultimos/p/2 (widziane w sieci, tanie ale czasem śmieszne)

http://www.cuantocabron.com (tak samo mało ambitne jak powyżej, ale bywa śmieszne)

 

(wiem, brakuje tu pudelka hiszpańskiego, ale ja po prostu nie lubię stron plotkarskich. Jeśli Ty lubisz, to dopisz do listy i zaglądaj!)

 

6. Pograj w coś! Zrób krzyżówkę albo zrób sobie quiz po hiszpańsku!

Hej to nie sa wcale trudne rzeczy! 3 minuty grania, a twój mózg przypomni sobie, że przecież uczy się nowego języka i że ten oto język jest fajny!

 

Sopa de letras! Przypomnij sobie słowa (na przykład zwierząt i roślin z wyzwania poliglotki) i rozwiązuj krzyżówki po hiszpansku!

sopa-de-letras-06-531x535

Android: LINK

Apple: LINK

 

 

 

 

Super Quiz español

Android Link

Apple LINK

10_small

 

7. Klikaj w duolingo, czytaj blogi po hiszpańsku!

 

Nie trzeba robić wiele. 3-4 minuty. Nie warto się przemęczać! Uruchom apkę w telefonie i poklikaj, nic więcej.

 

Duolingo-Free

 

 

To tyle pomysłów na dziś! Mam nadzieję, że przyda się chorującym oraz innym prokrastynatom, którzy nie mogą zmotywować się do siedzenia nad książkami :)!

 

Pamiętaj, nauka to nie tylko książki i zakuwanie! To także zwyczajny codzienny kontakt z językiem! Szukaj możliwości robienia czegokolwiek w swoim nowym języku, także wtedy, gdy wydawałoby się, że nie masz na to ochoty!

 

PS. A na koniec, sobie  życzę szybkiego powrotu do zdrowia (recuperar, aliviarme) :), by szybciej wrócić do regularnego pisania i ambitnego uczenia się :). A co!

 

recuperate (8)_thumb

 

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
google-site-verification=qwQVBgqg8p63KOd5L3FcDx2YsUcQnmVx58V6T6zEQh4